Zobacz cały wątek

Witam.
W 2004r. komornik zajął mi samochód na poczet zobowiązania na rzecz funduszu alimentacyjnego - kwota 8000PLN. W 2006r. zawarłem porozumienie ratalne z ZUS-em i postępowanie egzekucyjne zostało na wniosek wierzyciela zawieszone.
Czy komornik powinien umorzyć postępowanie w 2007r. na podstawie art.823k.p.c., a co za tym idzie uchylić zajęcie samochodu art.826k.p.c.?
Co mogę zrobić ? Od 2004r. samochód jest zajęty przez komornika (5lat) i żona (wspólnota majątkowa) nie może sprzedać tego samochodu. Postępowanie jest zawieszone na wniosek ZUS-u, a układ ratalny przewiduje spłaty do 2010r.
Czarek
Data: 2009-02-24, 11:01
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 49

 

Zobacz cały wątek

Witam. Jakiś czas temu mój znajomy kupił rozbity samochód z komisu, który skupuje rozbite samochody. Po jego kupnie i wyremontowaniu został zrobiony przegląd po wypadkowy. Następnie trzeba było odebrać reszte papierów z miasta skąd pochodził samochód, ale okazało się że siedzi na nim komornik :( . Znajomy kupił samochód nie wiedząc o tej sytuacji, tak samo nie został o tym powiadomiony przez komis i teraz pytanie co z tym robić ? W remont samochodu zostało włożone dużo pracy, czasu i pieniędzy...

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Data: 2009-01-12, 16:38
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Prawo cywilne
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 202

Zobacz cały wątek

witam. dziękuję za odpowiedż , mam jeszcze kilka uwag, protokół otrzymałem w protokóle jest nazwisko świadka ale to chyba jest jego współpracownik ,w protokóle PAN komornik pozwolił sobie też na wycene tego pojazdu oczywiście dużo zaniżoną.JA z bankiem wcześniej negocjowałem i część zadłużenia była spłacona. Wizyta pana komornika była pierwszą wizytą ,i nie miałem informacji o jego planowanej wizycie , pan komornik nawet nie raczył się chyba wcześniej dowiedzieć o moich ruchomościach ,a przecież na podwórku mogło stać auto pożyczone, od czasu jego wizyty do czasu otrzymania protokółu mogłem auto sprzedać. czy w skardze na komornika mogę napisać iż ten samochód jest mi niezbędny do wykonywanej przez ze mnie pracy ,i np. że dług wobec banku będę spłacał w ratach,komornikowi czy bezpośrednio do banku. czy skarge wysyła się do komornika czy do sądu , pozdrawiam.
Data: 2009-01-30, 11:03
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 164

Zobacz cały wątek

Witam serdecznie.
Tyle jest tych wątków o komornikach, ze nie wiem gdzie opisać mój problem...Mam nadzieję, że dobrze trafiłam. Mój problem wygląda następująco. Prowadzę własną działalność gospodarczą. jestem zameldowana w domu rodzinnym (formalnym właścicielem jest brat mojej mamy), moja mama też jest tu zameldowana. Żadna z nas tam nie mieszka. Moja mama otrzymała pismo od komornika o egzekucji długu. Czy komornik może żądać ode mnie spłaty należności? Dług mamy wynika z jakiś problemów z wiązanych z firmą której kiedyś była współwłaścicielką. Podsumowując. Jesteśmy zameldowane w jednym domu, którego żadna z nas nie jest formalną właścicielką. Ja prowadzę swoją działalność. Studiuje, nie ma własnej rodziny. Czy komornik może zmusić mnie do spłacania takich długów, zająć mój samochód, mieszkanie itp?

pozdrawiam :)
Data: 2009-01-28, 18:40
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń 512

Zobacz cały wątek

Witam, jakis czas temu(latem 2008) pożyczyłam facetowi mojej siostry pieniądze na naprawe auta-nie miał wtedy pieniędzy a samochód potrzebny był mu żeby zarabiać...
Samochód sprawny, facet nie pracuje-nie ma pieniędzy i nie robi nic, żeby znaleść prace. Miała tego dosyć i w styczniu kazałam mu napisać oświadczenie, że do końca stycznia2009 odda mi reszte długu(3350zł)
Napisał bez mrugnięcia okiem, pieniędzy do dziś nie widziałam na oczy.
Czy tym kawałkiem papieru,(z naszymi podpisami, datą itd)mogę iśc do sądu albo do komornika?? Czy potrzebuje świadków że dałam mu pieniądze??...gdyby sie wypierał itd...

dzięki za odpowiedzi:)
Data: 2009-02-16, 23:25
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Prawo cywilne
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 109

Zobacz cały wątek

witam wszystkich . mam duży problem niestety zaciągnołem troche za dużo rużnych kredytów i niestety pomału zaczynam sie gubic w ich spłacie[tzn. nie zawsze starcza na wszystkie raty]niema sensu pisac jak to sie stało ale tak jest . nadmienie tylko ze łączna kwota zaciągniętych kredytów to ok 60-70tys zl. zarabiam jakies 3-4,5tys.zł. na utrzymaniu mam żone i córke . niemam narazie zadnego tytułu wykonawczego ani komornika ale czuje ze dłogo nie potrwa zanim zaczną sie schodzic. pytanko czy jezeli jeden komornik zabierze mi część wypłaty następny moze zabrać reszte pęsji i czy zabierze samochód nie zarejestrowany na mnie. dziękuje i pozdrawiam
Data: 2009-02-10, 19:24
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 94

Zobacz cały wątek

Dzień dobry!

Mam nietypowe pytanie i nietypowa sytuacje.
Jestem aktualnie bezrobotny bez prawa do zasiłku.
Poszukiwałem pracu przez pól roku w polsce . ale w zwiazku z sytuacja na rynku jest ciezko o zatrudnienie.
Znalaałem zatrudnienie i w zwiazku z tym musze wyjechac za granice.

Chcialbym zabezpieczyc alimenty na okres kiedy ustabilizuje sytuacje.
W zwiazku z tym chce oddac samochód pod zastaw.
Nie wiem jak mam sie do tego zabrac, czy to bedize mogło funkcionowac jako
zabezpieczenie funduszu alimentacyjnego wyplacanego przez komornika?

Płacilem alimenty zawsze na czas i nie stwarzałem zadnych problemów zwiazku z alimentami dla dziecka.
Mam nienaganna opinie sadu i podchodze ze zrowym rozsadkiem poniewaz wiem ze zyc trzeba za cos.
Nie mam ograniczonych praw do dziecka i mam te same prawa co ex małzonka.
Dla mnie zawsze liczy sie dobro dziecka , choc wiem ze ex tylko czeka az mi sie noga powinie.

Wyjezdzam na długoi czas i nie bediz emi juz auto potrzebne w polsce.
Nie mam czasu na sprzedanie jego, chcialbym sprawe w taki sposób załatwic.

Prosze o podpowiedz i pokierowanie mnie co mialbym zrobic w tym wypadku.
Gdzie sie kierowac i z jakim pismem?

Uczciwy ojciec
Data: 2009-02-04, 13:01
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Prawo rodzinne
Wyświetleń 58

Zobacz cały wątek

Witam
Mam taki problem, od grudnia 2007 roku jest wszczęta egzekucja komornicza za niespłacony kredyt za komputer, do tego dnia było to około 7000,- zł. Otrzymałem wezwanie do komornika w celu złożenia wyjaśnień. Oczywiście stawiłem się i zobowiązałem się że będę spłacał zadłużenie. W tamtym okresie nie miałem stałej pracy ale jakoś sobie radziłem i przez pierwsze 4 miesiące po rozmowie z komornikiem spłaciłem 2200 zł. Potem nastały trudne dla mnie czasy i ledwo wiązałem koniec z końcem więc przez 9 miesięcy nie zapłaciłem ani złotówki. Miałem do wyboru albo zapłacę za mieszkanie albo komornikowi wybrałem to pierwsze. Dziś dostałem pismo od komornika że jestem właścicielem 10 letniego samochodu i żąda ode mnie wyjaśnień i podstawienia samochodu w celu zajęcia go. Przeraziłem się że mi go zabierze i wiem że może to zrobić. Za bardzo nie wiem jak mogę wybrnąć z całej tej sytuacji. Na początku tego roku po bardzo długiej przerwie podpisałem umowę o pracę na 6 miesięcy, wiadomo pierwsza umowa, okres próbny. Martwię się bo auto jest mi potrzebne mam 3 letnie dziecko i wcześnie rano odwożę go do przedszkola i sam jadę na drugi koniec miasta do pracy. Wiem że dla komornika to żaden argument. Czy komornik zabierze mi auto, czy zgodzi się na spłacanie zobowiązania na raty wszak mam stałą pracę. Fakt że na najniższą krajową, ale jeśli dobrowolnie wyrażę zgodę na potrącanie mi z pensji zobowiązania to czy odstąpi od zabrania mi samochodu? Mam kolegę który jest adwokatem i pomyślałem sobie że może on mi pomoże w negocjacjach z komornikiem, ale boję się że komornik źle to odbierze i po złości zajmie mi samochód, co mam robić, proszę o pomoc.
Choć spłata przeze mnie 2200 zł w krótkim czasie chyba była wyrazem dobrej woli.
Pozdrawiam
Data: 2009-01-09, 21:47
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 289

Zobacz cały wątek

No niestety - nie jest to takie oczywiste. Komornika wiąże stan prawny ujawniony w dowodzie rejestracyjnym - a według niego samochód stanowi majątek dłużnika.

Gdy w dowodzie rejestracyjnym tylko jeden z małżonków wskazany jest jako właściciel, drugi z małżonków chcąc uchronić go przed egzekucją musi wykazać, iż pojazd ten wchodzi w skład majątku wspólnego. Koniecznym będzie zatem udowodnienie, iż samochód został zakupiony ze środków pochodzących:
- pobranego wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej któregokolwiek z małżonków,
- dochodów z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
itp.

W tym przypadku wykazywać to można w postępowaniu przeciwegzekucyjnym (w razie zajęcia samochodu) bądź w osobnym powództwie o ustalenie, iż wskazany przedmiot stanowi składnik majątku wspólnego małżonków. Po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia dalsza droga postępowania będzie taka jak w sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym jak właściciele wpisani są oboje małżonkowie (czyli brak możliwości egzekucji przy tutyle egzekucyjnym przeciwko jednemu z małżonków).
Data: 2009-01-24, 13:27
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 226

Zobacz cały wątek

Jeśli zbył samochód po zajęciu go przez komornika to komornik może prowadzić egzekucję dalej z tego samochodu jakby był on własnością męża. Natomiast jeśli zbył wcześniej - i w wyniku tej darowizny nie ma sposobu do wyegzekwowania - to wówczas pozostaje skarga pauliańska.
Data: 2009-02-17, 21:13
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 161

Zobacz cały wątek

10 listopada 2008 r. zakupiłam używany samochód w salonie samochodowym. W dniu dzisiejszym otrzymałam informację od komornika, że samochód ten został zajęty przez komornika 24 listopada 2008 r. z tytułu długów poprzedniego właściciela samochodu. Czy złożenie skargi do sądu na czynności komornika( w ciągu 7 dni) w związku z tym, iż zajął samochód nie będący we władaniu dłużnika jest odpowiednim postępowaniem z mojej strony mającym na celu zwolnienie samochodu od zajęcia komorniczego?
Data: 2009-01-21, 17:36
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Postępowanie cywilne
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 119

Zobacz cały wątek

Proszę wezwać komis bądź do obniżenie cany zakupu (o kwotę, która pozwoliłaby zdjąć zajęcie komornika), albo odstąpić od umowy domagając się zwrotu ceny zakupu + wartości nakładów poczynionych na ten samochód.

Samochód jest obciążony wadą prawną (zajęciem komornika) - i komis ponosi za to odpowiedzialność.
Data: 2009-01-16, 11:48
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Prawo cywilne
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 202

Zobacz cały wątek

Cytat: Przed komornikiem odpowiada ten, który miał długNo tak ale w dowodzie samochodu jest wbite ze jest zajęte przez komornika, samochód został sprzedany przez tą zadłużoną osobę jako rozbite/uszkodzone z umową w której pisze ze samochód nie posiada żadnych wad prawnych a nastepnie komis sprzedal ten go dalej. Gdzie sie udać i co robić żeby to wyprostować ?
Data: 2009-01-12, 22:06
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Prawo cywilne
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 202